Portal - Korzenna
Strona główna / Historia szkoły
     Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Baza szkoły
Sylwetka absolwenta szkoły
Aktualności
Mikołaj Kopernik - PATRON SZKOŁY
Historia szkoły
Realizowane projekty
Dokumenty wewnątrzszkolne
Zajęcia pozalekcyjne
KOMUNIKAT DOTYCZĄCY POZ
polski
Zarys historii szkolnictwa według kronik

   Dzieje szkolnictwa w Jasiennej rozpoczynają się od dnia 13 sierpnia 1885 roku kiedy to na prośbę mieszkańców wsi Wysoka Rada Szkolna Krajowa wyłączyła gminę Jasienną ze związku szkolnego
w Lipnicy Wielkiej i założyła w Jasiennej szkołę filialną. Dzieci uczyły się wówczas w wynajętym pomieszczeniu w domu Pana Marcina Michalika, a pierwszym nauczycielem był Pan Stanisław Danek.
W tym samym roku rozpoczęto budowę szkoły. Dzięki ofiarności mieszkańców wsi i pomocy finansowej Rady Szkolnej Powiatowej w Nowym Sączu, jak również samego cesarza, który łaskawie ofiarował 100 złotych reńskich, w ciągu dwóch lat został wybudowany i wykończony budynek szkoły o jednej izbie lekcyjnej i mieszkaniu dla nauczyciela. Z dniem 1 lutego 1888 roku zmieniono status szkoły z filialnej na etatową. Pierwszą kierowniczką szkoły była Pani Jadwiga Wawrzecka, która pracowała w Jasiennej 27 lat.

   W 1916 roku budynek szkoły został pokryty blachą. W tym czasie do szkoły uczęszczało 160 uczniów, których uczyło dwóch nauczycieli.

  W latach 1914 - 1918 było kilka przerw w nauce spowodowanych między innymi wkroczeniem wojsk rosyjskich. W czasie drugiej wojny światowej nauka odbywała się normalnie, jednak przy bardzo niskiej frekwencji uczniów. Przez cały ten okres w szkole organizowane było dożywianie najbiedniejszych uczniów.

  Po wojnie nauka odbywała się w jednej sali lekcyjnej w szkole, czterech wynajętych w domach prywatnych i dwóch wynajętych od Kółka Rolniczego. Dlatego budowa nowego budynku szkoły stała się pilną koniecznością. Prace przy budowie nowej szkoły rozpoczęto w kwietniu 1965 roku i przy dużym wkładzie pracy społecznej mieszkańców wsi ukończono w lutym 1967 roku. W 1973 roku szkoła otrzymała imię Mikołaja Kopernika.

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IAP